Künye Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfa Yap Üye Ol Üye Girişi İletişim
  KURAN ÇALIŞMALARI     SÜNNET-HADİS     İSLAM DÜŞÜNCESİ     HUKUK-İKTİSAT-FIKIH     USÛL-METODOLOJİ     DİNLER TARİHİ     KİTABİYAT  

Arama

M.Beşir Eryarsoy Hocamızla Demokrasi Üzerine Röportaj

Atasoy Müftüoğlu / Tarihsel Zamanları Etkilemek

Kürşad Atalar'la Toshihiko İzutsu ve oryantalistler üzerine...

İnsan ve İstibdâd / Abdurrahmân Kevâkibî

Düşüncenin Okullaştırılması ve 21.Yüzyılda Müslümanların Geleceği / Kürşat Atalar


Islah ve İhya : Fikribeyan 3 yaşında
Mümin olmak: Bize bazı belli başlı görevler üstlenmemizi gerektirir. Bu görevler zaman ve şartlar ekseninde Öncül olma yönünden değişiklik gösterir. Çağımız putperestliğinin Doğu. Batı, Asya, Afrika gibi değişik coğrafyalarda değişik tezahürlerini görmemizi ve tahlil etmemizi iletişim araçları vasıtası ile kolayca tahlil etmemizi değerlendirmemizi sağlamaya yönelik ciddi bir iletişim çağı olduğu hesaba katılırsa biz Müslümanların bu iletişimden ve onun getirilerinden faydalarından mesul olduğumuz gerçeğini bize yansıtır.
21/08/2011 / 11:57

   Islah ve Ihya:

   Selam ve Dua ile ;

   Allah'ın (cc) Asra-Zamana yemin ettiği bir kitabın okuyucuları ve mensupları olan bizler :Kur'an pınarından yeterince kana kana içiyor muyuz sorusunun cevabı pek tabi kişiden kişiye değişir bir durum arz etmektedir.

   Yüce Kitabımız Kur'an bizleri okuyup aydınlanan ve aydınlatan bir ümmet olmamız için sık sık okuma ve anlamaya ardından yaşamaya davet eder. Yüce kitabımız değişik konu ve öngörüleri sûreler içerisine serpiştirerek kavramları ve onların içeriği mesajları surelerin içerisine yayarak derin ve detaya inmeden bizlerinde anlama ve anlatma kabiliyetlerini hesaba katarak ince ince vurgular yaparak bilinç dünyamızı harekete geçirmemiz için bizi akl’letmeye ve düşünmeye sevk eder.

 Yüce Kitabımız: Toplumların ve Sosyal hayatın inşasını üzerine almış kıyamete kadar baki olan bir dinin temel kitabı/ana Kitap-ana Yasa/ dır. Bizim müslümanlar olarak Kur'an'a sıkı sıkıya bağlanmaktan başka bir tercihimiz yoktur, Kur'an bize kendi korunmuşluğunu aktarmakla beraber okuyucusu müntesibi olan bizlerin ise serbest bir iradeye sahip olduğunu korunma altına alınmayı yada, korunma altına alınmamayı bize bırakır. İşte burada korunma altına alınmak isteyenlere ‘’Bir toplum kendini değiştirmedikçe Allah onları durumunu değiştirmez’’ İlahi hitabı ile bu gerçeği hatırlatır.

  Mümin olmak: Bize bazı belli başlı görevler üstlenmemizi gerektirir. Bu görevler zaman ve şartlar ekseninde öncül olma yönünden değişiklik gösterir. Çağımız putperestliğinin Doğu. Batı, Asya, Afrika gibi değişik coğrafyalarda değişik tezahürlerini görmemizi ve tahlil etmemizi iletişim araçları vasıtası ile kolayca tahlil etmemizi değerlendirmemizi sağlamaya yönelik ciddi bir iletişim çağı olduğu hesaba katılırsa biz müslümanların bu iletişimden ve onun getirilerinden faydalarından mesul olduğumuz gerçeğini bize yansıtır.

  Yüce Kitabımız: ’’Bir işten boşaldığında hemen yenisine başla’’ İlahı hitabını insanın hayatında özelde Müslüman’ın hayatında boşlukların olmamasını istemektedir. İşte tam burada bize bir görev düşmektedir: kirlenmiş, kimyası bozulmuş, paylaşılmaz bir yeryüzü haline gelmiş dünyayı ISLAH ve İHYA etme görevidir bu.

 

   Islah: Terbiye etmek, iyi hâle getirmek. bozulan bir şeyi eski hâline getirmek gibi anlamları ifade eder.

 ‘’Ancak tevbe edip hallerini düzelten/Islah olan/ ve Allah'a sarılıp dinlerini Allah için hâlis kılan kimseler müstesna, çünkü bunlar mü’minlerle beraberdir, mü’minlere ise Allah azîm bir ecir verecektir’’Nisa-146.

 ‘’İslâm dîni garîb olarak başladı. Son zamanlarda da garîb olacaktır. Bu garîb insanlara
müjdeler olsun! Bunlar, insanların bozduğu sünnetimi ıslâh ederler.’’ (Hadîs-i şerîf-Tirmizî).

 İhya: Diriltme, yeniden hayat kazandırma, canlandırma; uyandırma; güçlendirme, tazeleme, onarma; sevindirme; bir geceyi ibadetle geçirme; ölü bir araziyi ziraata elverişli hale getirme. Anlamları kapsar. Rabbimiz için hiçten can verme iken bizim için mecazi bir durumdur. Allah'ın yasalarının unutulduğu umusursamazlandığı ortamlarda Allah'ın zikirini/kuran/İhya etmeyi bize görev olarak verir.

  Sorumluluk Bilincinde ki biz Müslümanların görevlerinin arasında kirletilmiş fikirler, kimyası bozulmuş canlılar, bilinci yitirilmiş insanlara karşı sorumluluğumuzun bu iki kavram etrafında yaşadığımız yüz yıl içerisinde en gerekli iki vazife olduğu gerçeği bizi bu konularda en azından bir başlangıç yapmaya itti.

   Fikri Beyan bu zor görevi üstlenmede ve hatta Erhan KOÇ kardeşimiz kendi çapında tek başına bu işi üzerine alma cesareti ile yola koyuldu. Hamd olsun mücadeleside boşa çıkmadı. Bu yolda ilerlemenin verdiği haz ile Fikri Beyan kitlelere ulaşmaya ve gündem olmaya başladı. Bu aziz görevi üstlenmede bizede bir söz hakkı verilmiş olması bizi sorumluluğumuzu daha farklı bir etki alanında kalemlerimizi kullanmaya sevk etti.

  İşte tam burada benim için Islah ve İhya kavramlarının önemi bir kez daha ortaya çıktı. Doğuşundan kısa bir süre içersinde büyük bir yayılma gösteren İslam dini bu yayılmaya mukabil gayri ilahi kültürlerin etkisi ve geleneğinin yoğun tesiri altında da kaldı bu tesir bu güne kadar devam etti. Çaput bağlama hurafelerine 21 yy da İZM’ler eklemeye kadar devam eden bu süreci iyi okumalı ve gereken tedaviyi iyi uygulamamız gerekmektedir.

  Fikri Beyan bu iki kavramı önemine binaen üzerinde durulması gereken bir konu olarak ana sorun halinde işlemeye devam edecektir. Bu konu işlemesi sadece bizim mesuliyet alanımıza değil tüm Müslümanların ilgi alanına giren bir konudur. Öyleyse taassup gözetmeden her kim bu konuları işleyen faydalı bir çalışma hazırlamışsa ve katkısı olduğunu düşünmüşse bize çalışmalarını faydalanmamız için ulaştırabilir, çünkü bu yük sadece bizim omuzlamamızla kalkacak bir yük değildir. Bu yük cemaat olma bilinci içersinde tüm müslüman bireylerin elini taşın altına koyması ile kaldırılacak Yüce Bir DAVADIR:

 Fikri Beyan 3 Yaşında, Erhan KOÇ kardeşimizin gayreti ile müslümanlara yeni bir ses, yeni bir nefes olmamıza vesile olduğu için buradan dualarımın onunla olduğunu ve yolumuzun açık olmasını Allah'tan Diliyorum.

Islah ve İhya olmuş bir insan olmamız temennisi ile Ramazanın bizi yeniden İhya/dirilteceğini/edeceğini umarak sizleri Allaha emanet ediyorum .

Selam ve Dua ile…

Nurullah ERKOÇ

  

61 Yorum

Rıdvan Işık 01-01-2012, 18:08:16
dua
Allah ' iniza kurban hoş bir site rabbim mübarek etsin sevabiniz bol olsun Ridvan abi 'niz eski öğrencilerden

Yorumların tamamı için tıklayınız.

Diğer Haberler

Islah ve İhya : Fikribeyan 3 yaşında

Vahiyle Doğrulmak

Selam ve Dua ile : Fikribeyan Editör

   
YAZARLAR  

Erhan Koç

Cengiz Duman

Mustafa Büyüksoy

Ömer Faruk Karataş

Adem İnce

Ferhat Özbadem

Nurullah Erkoç

Kalem sûresinde "Bahçe Sahipleri" kıssası
29/01/2014 - 10:36

SÖYLEŞİ  

'Türkiye İslam'ı sekülerleştirmemeli, sekülerliği İslam'laştırmalı' Mevlana Vahiduddin Han

Hindistanlı düşünür ve barış eylemcisi Mevlana Vahiduddin Khan geldiği Türkiye'de Timetürk'ün sorularını cevaplandırdı. Khan: 'Türkiye İslamı sekülerleştirmemeli, sekülerliği İslamlaştırmalı' dedi.

EDİTÖRDEN  

Islah ve İhya : Fikribeyan 3 yaşında

Mümin olmak: Bize bazı belli başlı görevler üstlenmemizi gerektirir. Bu görevler zaman ve şartlar ekseninde Öncül olma yönünden değişiklik gösterir. Çağımız putperestliğinin Doğu. Batı, Asya, Afrika gibi değişik coğrafyalarda değişik tezahürlerini görmemizi ve tahlil etmemizi iletişim araçları vasıtası ile kolayca tahlil etmemizi değerlendirmemizi sağlamaya yönelik ciddi bir iletişim çağı olduğu hesaba katılırsa biz Müslümanların bu iletişimden ve onun getirilerinden faydalarından mesul olduğumuz gerçeğini bize yansıtır.

İKTİBAS  

Prof.Dr.Yasin Aktay

Prof.Dr.Saffet Köse

Prof.Dr.Şinasi Gündüz

M.Beşir Eryarsoy

Prof.Dr.Ahmet Ağırakça

Prof.Dr.Tahsin Görgün

Prof.Dr.İbrahim Sarmış

Prof.Dr.Sönmez Kutlu

Prof.Dr.Hayri Kırbaşoğlu

Muhammed Abid Cabiri

M.Muhtar eş-Şankiti

Dr.Muhammed Ammara

"SÖMÜRGECİLİĞİN KEŞİF YOLU" ORYANTALİZMİN KLASİK SOSYOLOJİYE ETKİLERİ
05/02/2010 - 17:07

VİDEOLAR  

Şehid Seyyid Kutub belgeseli (Video)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (1)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (2)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (3)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (4)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (5)

 
 
Künye Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfa Yap Üye Ol Üye Girişi İletişim

Copyright © 2009 FİKRİ BEYAN
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz