Künye Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfa Yap Üye Ol Üye Girişi İletişim
  KURAN ÇALIŞMALARI     SÜNNET-HADİS     İSLAM DÜŞÜNCESİ     HUKUK-İKTİSAT-FIKIH     USÛL-METODOLOJİ     DİNLER TARİHİ     KİTABİYAT  

Arama

M.Beşir Eryarsoy Hocamızla Demokrasi Üzerine Röportaj

Atasoy Müftüoğlu / Tarihsel Zamanları Etkilemek

Kürşad Atalar'la Toshihiko İzutsu ve oryantalistler üzerine...

İnsan ve İstibdâd / Abdurrahmân Kevâkibî

Düşüncenin Okullaştırılması ve 21.Yüzyılda Müslümanların Geleceği / Kürşat Atalar


Arapça dersinde de mi Atatürk?!
Ana okulundan itibaren öğretilen bir kişinin biyografisini bir de Arapça metin olarak öğretmenin ne faydası var?
26/04/2012 / 06:58

Bir haber sitesinde aşağıdaki metni okudum. Fevkalade üzüntü verici bulduğum bu metnin doğru olmamasını ümit ediyorum. Denildiğine göre ilköğretim okullarındaki Arapça dersinde Atatürk’le ilgili çok özel bölümler yer alacakmış. Yetkililer -kimse onlar- Atatürkçülük ile ilgili konuların sınıfta uygulanabilmesi ve bu konulara işlevsellik kazandırılması amacıyla; dil yapılarının düzeyi ile dil becerilerine ilişkin kazanımlara uygunluğu da göz önünde bulundurarak, Atatürk’ün siyasi ve askerî hayatına ait bilgileri Ortaöğretim Arapça Dersi Programı’nda yer vereceklermiş. (Habertürk gazetesini kaynak veriyor site.)

İşte Atatürk müfredatı

Atatürk müfredatı şöyle imiş:

4. SINIF: Öğrenciyle, basit cümleler ve görsellerle, Atatürk’ün annesi, babası, kız kardeşi hakkında konuşulacak. ‘Ben Atatürk, babam Ali Rıza, annem Zübeyde’ gibi.

5. SINIF: Atatürk’ün doğum yerinden hayatına yön veren olaylara kadar tüm detaylarıyla kim olduğu konuşulacakmış.

6. SINIF: Atatürk’ün eğitim hayatı anlatılacak, ayrıca ‘Egemenlik milletindir. Cumhuriyet fazilettir. Türk dili güzeldir’ gibi bazı sözlerin okunup-yazılması öğretilecekmiş.

7. SINIF: Atatürk’ün bilgisi, kültürü ve kitap okumak, müzik dinlemek, güreş ve doğa sevgisi gibi ilgi alanlarıyla ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözü işlenecekmiş.

8. SINIF: ‘Okuyan ve Yazan Atatürk’ teması üzerinde olacak. Atatürk’ün okumaktan hoşlandığı kitaplar, dinlemekten zevk aldığı müzikler, şarkılar işlenecek; Atatürk’ün annesine yazdığı bir mektup da basitleştirilerek ele alınacak; ‘Nutuk, Geometri, Gençliğe Hitabe, Balıkesir Hutbesi’ gibi eserlerine yer verilecekmiş.

Bir dil, ancak o dilin en güzel metinleri üzerinden öğrenilir ve öğretilir

Bu içeriğin sakıncası ne olabilir diye sorulursa cevap vereyim: Bugün okullarda değişik Avrupa dilleri öğretiliyor; Fransızca, İngilizce, İtalyanca vs. ama hiçbirinde içerik Türkleştirilmiyor. Türkiye’deki yabancı dil ders kitapları Batı ders kitabı formatında hazırlanmıştır. Hatta okulların/öğretmenlerin çoğu, tamamen Batı’dan gelen ithal ders kitapları okutuyor. İngilizce, Fransızca, İtalyanca gibi dillerin öğretiminde içerik olarak Türkleştirilme gereği duyulmuyor da niçin Arapça “Türkleştiriliyor?” Bunun tek cevabı var: Arapça’nın İslam ve Kur’an dili olması.

Bu, düpedüz 4+4+4 olarak değiştirilen yeni programın içini boşaltmaktır. Bakanlık yetkililerinin dikkatlerini çekiyor ve diyoruz ki; görünmez eller, Casperler devrede, haberiniz olsun; yapmak istediğiniz yenilik sulandırılıyor. Çünkü bir dil, ancak o dilin en güzel metinleri üzerinden öğrenilir ve öğretilir. Kişi böylece okuma zevki alır, dilin güzelliğinin farkına varır. Bundan dolayı dil öğreten kitaplarda; her yaş seviyesine göre “edebî” metinler seçilir. Yoksa yazdırılır. Ana okulundan itibaren öğretilen bir kişinin biyografisini bir de Arapça metin olarak öğretmenin ne faydası var? Faydası yoktur; zararı vardır. Zira metnin içeriği öğrenciyi dil öğrenme zevkinden uzaklaştırır, öğretmene de öğretme zevki vermez. Sonra Seçmeli Arapça prematüre doğmuş olur. Ezberlenmiş bilgilerin “Türkçe”sini öğrenmek için sözlüğe bile ihtiyaç duymaz öğrenci. Mantık yürütür ve “şunu söylüyor bu cümle” der.

Arapça ümmetin ortak dili değil mi?

Düşünsenize, öğrenci İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinden çıktı; aç Tarih kitabını konu aynı kişi, geç Türkçe kitabına yine benzer konular. Öğrenci,  Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi’ne girecek, gene aynı konu; ondan çıkacak, diyelim imam-hatip lisesinde, Arapça dersine geçecek aynı kişi, “dili iyi öğreneyim, seçmeli Arapça’ya gireyim” diyecek, yine Atatürk!

Bir şey hatırlatmak istiyorum burada. Atatürkçülük adına 12 Eylül darbesini yapanlar bile bu tarz bir uygulamaya gitmediler. Onlar bunun yarısına yakın girişimde bulundular, yönetim Özal’a geçince, birçok yazar, gazeteci, psikolog, generallerin bu girişimini Atatürkçülükten soğutma, bıktırma ve uzaklaştırma olarak yorumladı. Gerçekten de öyle oldu. İsterseniz seksenli yılların ikinci yarısından sonraki yazılara bakınız.

Televizyonlarda kaç kere gördüm, siz de görmüşsünüzdür. İki Müslüman ülkenin devlet adamları resmi görüşme yapıyor, ama iletişim dili İngilizce. Onu da tercüman aracılığıyla yapıyorlar. Arapça ümmetin ortak dili değil mi? Arapçanın önemi Kur’an dili olmasından kaynaklanmıyor mu? Dünyanın dört bir yanına sürülmüş Yahudiler, yüz yıl sonra, sadece Tevrat ellerinde olduğu için İsrail devletini kurabilmişlerdir.

Hatırlatırız; “ümmet”, ümm/ana kelimesinden türemiştir ve bundan dolayı Arapça, bütün Müslümanların “anadili”dir. Çünkü Peygamberimizin eşleri bütün Müslümanların annesidir. Eğer Türkiye’de bir öğrenci seçmeli de olsa Kur’an Arapçası öğrenemeyecekse -hani o anlamını bilmediğiniz şeyleri niye ezberliyorsunuz diye çok eleştirilen- dua ve namaz surelerin anlamlarını bilmeyecekse, ezan okunurken onun manasından bi-haber olacaksa; “Arap Baharı” ile yeni bir şekil alan Araplarla iletişimi yine İngilizce kuracaksak; biz bu kadar zahmeti niye çekiyoruz, Meclis’te o kadar sıkıntı niye çekildi acaba?

İbrahim Demirciİbrahim Demirci’ye sesleniyoruz

Burada söylenecek çok söz var. Geçtiğimiz günlerde Talim Terbiye Kurulu üyeliğine atanan şair, yazar sayın İbrahim Demirci’ye sesleniyoruz. Siz ki Nizar Kabbani’den ve diğer Arap şairlerden şiirler, öyküler tercüme ettiniz Türkçeye. Siz bari hak verin bize ve ne olur bir şeyler yapın sayın Demirci.

Hazırlanacak Arapça ders kitabında yaş seviyesine göre öyle öyküler, şiirler, denemeler olsun ki insanlar hem Arapçanın fesahatini görsünler, onu sevsinler, ondan zevk alsınlar; hem de dil sayesinde dinlerini öğrensinler, duaların, namaz surelerinin anlamını kavrasınlar.  Yoksa bu yeni program da doğmadan kadük olacak.

 

M. Yusuf Selman / Dünya Bizim  

30 Yorum

OKTAY DURAN 14-07-2012, 21:06:41
İngilizce ve diğer dillerin Türkleştirilmediğini söylüyorsunuz. Halbuki en basitinden bir MEB 'in yayınladığı İngilice bakarsanız Kemalist edebiyatın oraya da sirayet ettiğini göreceksiniz.Bu noktada Arapça 'nın başına gelen şey bu dillere de gelmiş durumda...

Yorumların tamamı için tıklayınız.

Diğer Haberler

Batılı Tarih Yorumları Derhal Terkedilmeli / Muhammed Kutub

Kudüs Nasıl Kutsallaştırıldı? Hamdi TAYFUR/İSLAMİYORUM Sonbahar-2012

Ümit Aktaş:'İslamcılıkta Yeni Paradigmaya doğru'

Atasoy Müftüoğlu / Tarihsel Zamanları Etkilemek

Serdar Demirel / Seküler Olguları İslamileştirmekteler

Yusuf Kaplan / Modern İnsan Kendini ve Aklını Putlaştırdı

Bağımsızlık Bildirgesi, Anayasa ve Kur'an

Ey Haman! Bana yüksek bir kule yap!

Demokrasiyi Anlamak / Zafar Bangash

Tevhidden bağımsız adalet söylemi

Bir müslüman "İlahi dinler" diyebilir mi?

Seyyid Kutub ve Türkiye İslam'ı / Ali Bulaç

Arapça dersinde de mi Atatürk?!

Sudan'daki Çatışmanın Perde Arkasında Ne Var?

Kürşad Atalar'la Toshihiko İzutsu ve oryantalistler üzerine...

İhtiraslar ve Muhterisler Çağında Yaşamak / Atasoy Müftüoğlu

Seküler Devletin Şehitleri ve Laiklik / Akif Emre

İnsan ve İstibdâd / Abdurrahmân Kevâkibî

Bilim Eleştirisi Şart!

Dinlerini Parça Parça Edenler... / Hamza Türkmen

Düşüncenin Okullaştırılması ve 21.Yüzyılda Müslümanların Geleceği / Kürşat Atalar

"Tek Bir Ümmet" Neden Sadece Duygusal Bir Slogan Olarak Kalıyor? / Ashgar Ali Engineer

İslam Devleti olur mu, olmaz mı? / Abdulhamid Ahdar

Âşûrâ İnqılabı'nı anlamak değil anmak hedef alınınca / Selahaddin Eş Çakırgil

İngilizler, "AB-ABD-Yahudi gücü"nün çöküşü ve Türkiye'nin kuşatılması/ Yusuf Kaplan

Adil el Beyati : İslamcılara fırsat verin!

2.Abdulhamid Modernleşmesi Dönemindeyiz!

İslamcılık Meselesini Iskalamamak için!...

Menar Müelliflerinden Reşid Rıza üzerine...

Çağa Nüfuz Edebilen Bir Fakih / Serdar Demirel

88 Yıl Sonra Kutlanacak Ne Kaldı?

"İslam Tunus'a Geri Geldi; Devrime Gazze Zemin Hazırladı!"

Açık konuşun kanaat önderleri / Ömer Karaoğlu

Yeni Anayasa ve "Müslümanca Duruş" / Faruk Köse

Küresel İsyanda Kapital ve Siyaset

Tevekkül Kerman ve Nobel Ödülü

Bulaç : "İslamcı entellektüeller maalesef memur oldu"

Yeni Bir Farz-ı Kifaye : Seküler İrşad

Otoriter laiklikten Liberal laikliğe / Dr.Serdar Demirel

Karmaşık Bir "Ortadoğu Buhranı" Eşiğinde / Selahaddin Eş Çakırgil
   
YAZARLAR  

Erhan Koç

Cengiz Duman

Mustafa Büyüksoy

Ömer Faruk Karataş

Adem İnce

Ferhat Özbadem

Nurullah Erkoç

Kalem sûresinde "Bahçe Sahipleri" kıssası
29/01/2014 - 10:36

SÖYLEŞİ  

'Türkiye İslam'ı sekülerleştirmemeli, sekülerliği İslam'laştırmalı' Mevlana Vahiduddin Han

Hindistanlı düşünür ve barış eylemcisi Mevlana Vahiduddin Khan geldiği Türkiye'de Timetürk'ün sorularını cevaplandırdı. Khan: 'Türkiye İslamı sekülerleştirmemeli, sekülerliği İslamlaştırmalı' dedi.

EDİTÖRDEN  

Islah ve İhya : Fikribeyan 3 yaşında

Mümin olmak: Bize bazı belli başlı görevler üstlenmemizi gerektirir. Bu görevler zaman ve şartlar ekseninde Öncül olma yönünden değişiklik gösterir. Çağımız putperestliğinin Doğu. Batı, Asya, Afrika gibi değişik coğrafyalarda değişik tezahürlerini görmemizi ve tahlil etmemizi iletişim araçları vasıtası ile kolayca tahlil etmemizi değerlendirmemizi sağlamaya yönelik ciddi bir iletişim çağı olduğu hesaba katılırsa biz Müslümanların bu iletişimden ve onun getirilerinden faydalarından mesul olduğumuz gerçeğini bize yansıtır.

İKTİBAS  

Prof.Dr.Yasin Aktay

Prof.Dr.Saffet Köse

Prof.Dr.Şinasi Gündüz

M.Beşir Eryarsoy

Prof.Dr.Ahmet Ağırakça

Prof.Dr.Tahsin Görgün

Prof.Dr.İbrahim Sarmış

Prof.Dr.Sönmez Kutlu

Prof.Dr.Hayri Kırbaşoğlu

Muhammed Abid Cabiri

M.Muhtar eş-Şankiti

Dr.Muhammed Ammara

"SÖMÜRGECİLİĞİN KEŞİF YOLU" ORYANTALİZMİN KLASİK SOSYOLOJİYE ETKİLERİ
05/02/2010 - 17:07

VİDEOLAR  

Şehid Seyyid Kutub belgeseli (Video)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (1)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (2)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (3)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (4)

"Gelenek ve Modernite arasında İslam" Ebubekir Sifil - R.İhsan Eliaçık (5)

 
 
Künye Günün Haberleri Sitene Ekle Ana Sayfa Yap Üye Ol Üye Girişi İletişim

Copyright © 2009 FİKRİ BEYAN
Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır.
İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz